Posledná veľká zľava roka! Využite 20 % zľavu na všetky produkty do 1. 12. 2024. Nakupujte chytro a podporte svoje zdravie s našimi prémiovými lipozomálnymi doplnkami výživy.

Čo nerobiť v tehotenstve: Môžete umývať okná a dať si kúpeľ?

Tehotenstvo nie je len radosť z očakávania nového života, ale aj obdobie plné otázok: Čo vlastne môžem jesť? Nevadí, keď budem pokračovať v cvičení? A čomu sa vyvarovať v tehotenstve? Ak si nie ste istá v niektorých veciach a už sa strácate v dobre mienených radách mamičiek z internetu, svokry alebo kamarátok, tento článok je pre vás. Posvietime si na to, čo sa nesmie robiť v tehotenstve, a odhalíme vám, ako je to so zdvíhaním ťažkých vecí, teplými kúpeľmi alebo umývaním okien v tehotenstve. 

tehotna-zena-brisko

Obsah:

Ak ste práve tehotná, možno občas z jednej strany počúvate, že by ste sa mali šetriť, a z druhej zase, že tehotenstvo nie je choroba a je potrebné byť aktívna. Ako to teda je? Čomu sa vyhnúť v tehotenstve a čo naopak nie je až taký problém?

Odporúčané produkty pre tehotné

Zdvíhanie ťažkých vecí v tehotenstve

S bábätkom na ceste radšej zabudnite na nosenie ťažkých nákupov alebo presúvanie nábytku. Nosením ťažkých vecí v tehotenstve sa totiž vystavujete určitým rizikám. Podľa vedcov je fyzicky náročná práca v tomto období spojená so zvýšenou pravdepodobnosťou predčasného pôrodu, alebo dokonca potratu. Môže tiež spôsobiť nízku pôrodnú hmotnosť novorodenca [1].

To však nie sú jediné ťažkosti, čo hrozia pri zdvíhaní ťažkých vecí v tehotenstve. Niektoré štúdie spomínajú aj preeklampsiu [1], stav nebezpečný pre matku aj dieťa, ktorý je charakterizovaný vysokým krvným tlakom a prítomnosťou bielkovín v moči. Jej presné príčiny nie sú celkom známe, niektorí vedci však predpokladajú, že zdvíhanie ťažkých vecí v tehotenstve by mohlo mať vplyv. Ďalšie možné rizikové faktory sú aj obezita, vek matky (menej ako 20 alebo viac ako 35 rokov) alebo napríklad rodinná anamnéza.

zvedani-tezkych-veci

Ďalším dôvodom, prečo sa nemajú zdvíhať ťažké veci v tehotenstve, je aj to, že môže dôjsť k poraneniu pohybového aparátu maminy. V dôsledku zmeny ťažiska a uvoľnenia kĺbov sa zvyšuje pravdepodobnosť úrazu, hlavne v prípade, že nie je dodržiavaná správna technika.

To však rozhodne neznamená, že nesmiete robiť vôbec nič. Jedna z vykonaných štúdií napríklad naznačuje, že občasné nosenie ťažších vecí nevadí, ale zdvíhanie závaží nad 12 kg viac než 50× týždenne môže zvýšiť riziko predčasného pôrodu u žien, ktoré prestanú pracovať pred 32. týždňom tehotenstva [2].

Veľa tiež závisí na vašom životnom štýle pred pôrodom. Ak ste vo fitku ako doma a venujete sa silovému tréningu, určite pre vás platia trochu iné pravidlá než pre maminy, ktoré predtým toľko fyzickej aktivity nemali. Podľa štúdií môže byť silový tréning počas tehotenstva prospešný hneď niekoľkými spôsobmi, vrátane zníženia rizika gestačného diabetu, udržania primeraného gestačného prírastku hmotnosti a prípravy tela na vytrvalosť potrebnú počas pôrodu [3,4]. Posilňovanie je však odporúčané skôr v prípadoch, keď už s ním má nastávajúca mamina skúsenosť pred otehotnením, a aj tak by malo byť vykonávané pod odborným dohľadom.

zena-cvici

V skratke, občasné zdvíhanie ťažších vecí v tehotenstve nemusí byť vždy problém, ale určite to nepreháňajte a pre istotu všetko konzultujte so svojím ošetrujúcim lekárom. Následky nosenia ťažkých vecí v tehotenstve totiž môžu byť viac než nepríjemné. Ak ste zvyknutá pravidelne posilňovať, tehotenstvo by vám v tom nemalo brániť, ale je potrebné upraviť tréningový plán a opäť všetko prebrať s profesionálom, ktorý vás nasmeruje na správnu cestu.

Prečo sa neohýbať v tehotenstve?

Ak vás zaujíma, aké pohyby nerobiť v tehotenstve, ohýbanie je rozhodne prvé na zozname. Prečo ho odborníci odporúčajú obmedziť a radia pri zdvíhaní predmetov zo zeme radšej pokľaknúť alebo podrepnúť? Je to opäť kvôli tomu, že so zväčšujúcim sa bruškom sa mení ťažisko tela. Pri neopatrnom ohýbaní v páse môže dôjsť k strate rovnováhy, čo by mohlo viesť k pádu, ktorý by ohrozil ako matku, tak dieťa​. Aj keď si pri predklone dáte pozor, je potrebné si uvedomiť, že tehotné majú často kolísavý tlak, takže hrozí, že sa vám môže zamotať hlava.

Niektoré štúdie tiež skúmali vplyv ohýbania na riziko predčasného pôrodu. A aj keď existujú určité dôkazy, že dlhodobé ohýbanie (napr. ohýbanie trupu dlhšie než hodinu denne) počas neskorších fáz tehotenstva by s predčasným pôrodom mohlo súvisieť, nie sú úplne presvedčivé a je potrebný ďalší výskum [5].

tehotna-zena-sedi-na-posteli

Dôvody, prečo sa neohýbať v tehotenstve, sa teda týkajú hlavne toho, že môžete ľahko stratiť rovnováhu a ublížiť si. Samotný pohyb ako taký je skôr nepohodlný, a to hlavne v neskorších fázach tehotenstva. Môže spôsobiť krátkodobé dýchacie ťažkosti alebo pocit tlaku na hrudník a brucho, čo je veľmi nepríjemné.

Prečo sa v tehotenstve nesmú zdvíhať ruky?

V minulosti sa zdvíhanie rúk v tehotenstve zakazovalo, pretože sa verilo, že môže spôsobiť zamotanie bábätka do pupočnej šnúry. Ide však o mýtus, ktorý nie je podložený žiadnou vedou. Jediný problém môže nastať v tom, že pre vás bude zdvíhanie rúk náročnejšie. Rozsah pohybu a sila potrebná na jeho dosiahnutie totiž môžu byť ovplyvnené fyzickými zmenami, ku ktorým so zväčšujúcim sa bruškom dochádza.

Aj napriek tomu však odporúčame niektoré činnosti, pri ktorých zdvíhate ruky do výšky, obmedziť. Konkrétne ide napríklad o vešanie záclon alebo umývanie okien v tehotenstve, keď môže dôjsť k namáhaniu priamych brušných svalov. Tieto činnosti sú navyše často spojené s nebezpečným balansovaním na stoličke alebo na rebríku a s nadmerným zaťažením chrbta, ktorý už aj tak v tehotenstve dostáva zabrať.

uklid

Horúce kúpele v tehotenstve vynechajte

Teplá vaňa v tehotenstve môže byť skvelým spôsobom, ako si na chvíľu oddýchnuť, uvoľniť svaly a zbaviť sa stresu, a to predovšetkým v poslednej fáze gravidity. Niektoré štúdie tiež naznačujú, že teplé kúpele môžu uľaviť od bolesti aj priamo počas pôrodu, samozrejme pod odborným lekárskym vedením [6].

V prvom trimestri, ktorý je najrizikovejším obdobím, sa však nastávajúcim maminám odporúčajú skôr sprchy. Pri kúpeľoch v tehotenstve je totiž veľmi dôležité sledovať teplotu vody – tá nikdy nesmie byť horúca! Horúce kúpele, ktoré zvýšia vašu telesnú teplotu nad 39 °C, so sebou prinášajú riziko komplikácií, ako sú defekty neurálnej trubice alebo potrat, najmä počas prvého trimestra [7]. Pozor si dajte aj na čas, ktorý vo vani strávite, nemalo by to byť viac než 15 minút.

vana-v-tehotenstvi

Tip: Pre horúce sprchy v tehotenstve platia rovnaké pravidlá, vírivkám a saunám by ste sa mali vyhnúť úplne.

Aké sú následky ľaknutia v tehotenstve?

Tradovalo sa, že ľaknutie v tehotenstve spôsobí, že na koži bábätka sa vytvorí takzvaný oheň (hemangióm). Nič také však nie je pravda, ľaknutie samo o sebe nepredstavuje žiadne riziko. Môžete však zaznamenať zvýšenú aktivitu plodu, ale to je normálne, dieťa len reaguje na zmeny v tele matky​.

Je potrebné si uvedomiť, že zatiaľ čo krátkodobý stres, ako je ľaknutie, pravdepodobne nepredstavuje žiadne riziko, chronický stres môže mať negatívne dopady na tehotenstvo. Dlhodobo vysoké hladiny stresu môžu prispievať ku komplikáciám, ako je predčasný pôrod alebo nízka pôrodná hmotnosť. Viac o tejto téme si môžete prečítať v našom článku „Stres v tehotenstve“.

Kofeín v tehotenstve

Počas tehotenstva je vhodné znižiť príjem kofeínu, svojej obľúbenej kávy sa však úplne vzdať nemusíte. Podľa väčšiny štúdií si môžete dopriať približne 200 až 300 mg kofeínu denne. Vyšší príjem však už môže byť spojený so zvýšeným rizikom potratu, nižšou pôrodnou hmotnosťou bábätka alebo s predčasným pôrodom [8].

salek-kavy

Dobrou voľbou nie sú ani energetické nápoje v tehotenstve, pretože okrem kofeínu obsahujú aj ďalšie stimulanty, ako je taurín, guarana a ženšen, a tiež vysoké hladiny cukru. Bezpečnosť týchto kombinovaných zložiek pre nastávajúce maminy nebola dobre overená, takže ich konzumácia je riskantná.

Tip: Čo môžete jesť a čo je lepšie v tehotenstve vynechať, sme rozobrali v týchto článkoch:

Čo nerobiť v 9. mesiaci tehotenstva?

Teraz už viete, čomu sa ako nastávajúca mamina vyhnúť. V posledných mesiacoch tehotenstva si okrem všetkého vyššie spomenutého dajte pozor aj na dlhodobé státie. Niektoré výskumy naznačujú, že ak stojíte viac ako 4 hodiny, môže sa zvýšiť riziko predčasného pôrodu a znížiť prietok krvi k plodu. Preto si robte pravidelné prestávky.

Odporúčané produkty pre tehotné

Tehotenstvo je jedinečné obdobie, ktoré prináša nielen radosť, ale aj nové výzvy. Naslúchajte svojmu telu, rešpektujte jeho potreby a nezabúdajte konzultovať svoje otázky s odborníkmi.

 

Zdroje:

[1] Cai, C., Vandermeer, B., Khurana, R., Nerenberg, K., Featherstone, R., Sebastianski, M., & Davenport, M. (2020). The impact of occupational activities during pregnancy on pregnancy outcomes: a systematic review and meta-analysis.. Obstetric Anesthesia Digest. https://doi.org/10.1097/01.aoa.0000719448.05384.08.

[2] Ahlborg, G., Bodin, L., & Hogstedt, C. (1990). Heavy lifting during pregnancy--a hazard to the fetus? A prospective study.. International journal of epidemiology, 19 1, 90-7 . https://doi.org/10.1093/IJE/19.1.90.

[3] Brown, L. (2002). Resistance Training During Pregnancy. Strength and Conditioning Journal, 24, 53. https://doi.org/10.1519/00126548-200204000-00013.

[4] Muktabhant, B., Lawrie, T., Lumbiganon, P., & Laopaiboon, M. (2015). Diet or exercise, or both, for preventing excessive weight gain in pregnancy.. The Cochrane database of systematic reviews, 6, CD007145 . https://doi.org/10.1002/14651858.CD007145.pub3.

[5] Bonzini, M., Coggon, D., Godfrey, K., Inskip, H., Crozier, S., & Palmer, K. (2009). Occupational physical activities, working hours and outcome of pregnancy: findings from the Southampton Women’s Survey. Occupational and Environmental Medicine, 66, 685 - 690. https://doi.org/10.1136/oem.2008.043935.

[6] Brown, C. (1982). Therapeutic effects of bathing during labor.. Journal of nurse-midwifery, 27 1, 13-6 . https://doi.org/10.1016/0091-2182(82)90128-8.

[7] Ravanelli, N., Casasola, W., English, T., Edwards, K., & Jay, O. (2018). Heat stress and fetal risk. Environmental limits for exercise and passive heat stress during pregnancy: a systematic review with best evidence synthesis. British Journal of Sports Medicine, 53, 799 - 805. https://doi.org/10.1136/bjsports-2017-097914.

[8] Paula, T., Shang, F., Chiarini-Garcia, H., & Almeida, F. (2017). Caffeine Intake during Pregnancy: What Are the Real Evidences?. Journal of Pharmacy and Pharmacology, 5. https://doi.org/10.17265/2328-2150/2017.05.004.

Skôr ako začnete s doplnkami výživy, poraďte sa so svojím lekárom. Všetky informácie uvedené v tomto článku slúžia len na vzdelávacie účely a nenahrádzajú lekársku diagnózu. Preto by sa nemali považovať za lekárske rady alebo odporúčanú liečbu.

 

Barbora Zemková, digitálna markeťáčka a vizážistka
Prepája znalosti rôznych odborov pri práci na projektoch z oblasti zdravia a krásy. Verí, že životný štýl priamo ovplyvňuje to, ako vyzeráme, a preto sa zameriava nielen na líčenie a kozmetiku, ale aj na stravu, pohyb či spánok. Pri tvorbe obsahu sa opiera ako o odborné štúdie, tak aj o vlastné skúsenosti z testovania produktov. Pracovala na obsahovej a SEO stratégii pre e-shopy GlowUp, Zdravysvet.sk, KocosBeauty a teraz už viac ako rok tvorí (nielen) texty pre Pure rituals.