Zažili ste niekedy nepríjemný tlak alebo zvláštny pocit cudzieho telesa v hrdle? Špatne sa vám prehĺta, ťažšie sa vám hovorí a neviete, čo s tým? Potom máte pravdepodobne problém ľudovo nazývaný ako hrča v krku. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako súvisí s psychikou, aké sú jej ďalšie príčiny, čo vám od nepríjemnosti pomôže a ako na hrču v krku fungujú staré babské rady.
Obsah:
- Pocit cudzieho telesa v hrdle: Príčiny môžu byť rôzne
- Ako sa zbaviť pocitu cudzieho telesa v hrdle?
- Čo hovoria babské rady: Ako na knedľu v krku?
- Ak nič z uvedeného nesedí, konzultujte podivný pocit v hrdle so svojím lekárom
Pocit cudzieho telesa v hrdle: Príčiny môžu byť rôzne
- Psychologické a psychiatrické príčiny
- Problémy s krčnou chrbticou
- Gastroezofageálny reflux
- Zväčšená štítna žľaza
- Zápalové ochorenia hltana a hrtana, angína
- Skutočne prítomné cudzie teleso
- Iné príčiny
Ako sa zbaviť pocitu cudzieho telesa v hrdle?
Existuje mnoho dôvodov, prečo môžete mať pocit „hrče v krku“. Ako sa jej zbaviť? Prvým krokom k úspechu je práve identifikácia príčiny, podľa ktorej bude závisieť následná liečba.
Keď je pocit hrče v krku spôsobený psychikou
Psychické problémy sú najčastejšou príčinou pocitu cudzieho telesa v hrdle. Nadmerný stres, emocionálne napätie, úzkosť alebo depresia. Väčšinou nepríjemný pocit v hrdle nesúvisí s príjmom potravy, bolesť sa pri prehĺtaní nezhoršuje a počas vyšetrenia sa neodhalí nič, čo by mohlo reálne spôsobiť tento problém.
V prvom rade je teda veľmi dôležité upokojiť svoju myseľ. Ľubovník bodkovaný, známy aj ako prírodné antidepresívum, je skvelým prírodným pomocníkom. Táto rastlina s drobnými žltými kvetmi podporuje duševnú rovnováhu, upokojuje výkyvy nálad a odporúča sa aj pri nespavosti. Pripravte si z nej čaj alebo ju vyskúšajte vo forme olejových kvapiek.
Šafran je ďalšou veľmi účinnou bylinkou, ktorá má pozitívny vplyv na psychiku. Má priaznivý vplyv na duševné zdravie a pomáha navodiť pocit uvoľnenia. Vyberte si, či si z neho pripravíte čaj, okoreníte ním rizoto alebo ho budete pravidelne používať v kombinovanom prírodnom potravinovom doplnku.
Skvelý efekt majú aj komplexné vitamínové doplnky, ktoré obsahujú vitamíny skupiny B, vitamín C, horčík alebo omega-3 mastné kyseliny.
TIP: Prečítajte si celý článok, ktorý sa zameriava na to, ako sa zbaviť stresu.
Knedlík v krku od chrbtice
Mnoho ľudí, ktorí majú dlhodobú bolesť krčnej chrbtice, môže trpieť pocitom knedle v krku. Na vine sú pravdepodobne kostné výrastky z krčných stavcov, postihnutie medzistavcového priestoru a stuhnutosť priľahlých svalov a šliach. Ako prvú pomoc vyskúšajte teplý obklad. Na overenie príčiny postačí jednoduché röntgenové vyšetrenie krčnej chrbtice a s bolesťou vám pomôže fyzioterapeut alebo neurológ.
Trpíte refluxom?
Gastroezofageálny reflux je ďalšou možnou príčinou zvláštneho pocitu v hrdle. Ide o poruchu trávenia, pri ktorej sa natrávená potrava spolu so žalúdočnými šťavami dostáva späť do pažeráka a spôsobuje podráždenie, pričom príčinou je porucha dolného pažerákového zvierača. Reflux tiež spôsobuje pálenie záhy, tlak v hrdle a na hrudníku, grganie a niekedy aj zvracanie. Tu sa liečba zameriava najmä na diétne opatrenia.
Zväčšená štítna žľaza a tlak na okolité orgány
Ďalšou možnosťou, ktorá vám môže spôsobovať hrču v krku, je zväčšená štítna žľaza (= struma). Tentoraz teda naozaj máte v hrdle niečo, čo tlačí na okolité orgány a spôsobuje tento nepríjemný pocit. Strumu si môžete nahmatať aj sami. Liečbu predpisuje endokrinológ alebo internista.
Keď knedľa v krku bolí
Na vine môže byť zápal hrtana, zápal hltana alebo mandlí, ochorenia vírusového a bakteriálneho pôvodu. Často ich sprevádza bolesť hrdla, teplota, únava, bolesti svalov a hlieny. Hrča v krku spôsobená týmito stavmi sa našťastie dá ľahko liečiť. Pri vírusových ochoreniach stačí liečiť príznaky pomocou sprejov na dezinfekciu hrdla alebo pastiliek; pri angíne vám lekár predpíše antibiotiká.
Skutočné cudzie teleso
Existuje aj možnosť, že máte v hrdle cudzie teleso – najčastejšie sa hrča v hrdle objaví po zjedení hutného jedla, napríklad kúska steaku. Keďže pažerák bude „zablokovaný“ a zúžený, budete mať problémy s prehĺtaním a z úst vám dokonca môžu vychádzať sliny. Diagnostika sa vykonáva pomocou gastroskopie, ktorá môže problém aj vyriešiť – lekár buď zaseknuté sústo vytiahne z úst pomocou nástroja, alebo ho zatlačí do žalúdka, kde voľne pokračuje.
Čo hovoria babské rady: Ako na knedľu v krku?
Babské rady na hrču v krku ju zvyčajne priamo neriešia, ale chcú hlavne zmierniť bolesť. Odporúčajú bylinky – šalviu, skorocel a harmanček vo forme čaju, sirupu alebo kloktadla.
Potom by ste určite mali vyskúšať známy Priessnitzov zábal – kus látky namočený v studenej vode, priložený na krk, omotaný igelitom a prikrytý šatkou alebo šálom. Obľúbenou alternatívou je tvarohový obklad, pri ktorom namiesto studenej látky použijete vychladený tvaroh. Funguje to na podobnom princípe ako Priessnitz – ochladzuje postihnuté miesto, znižuje opuch, znižuje prekrvenie oblasti a tým zmierňuje nepríjemné pocity.
Do svojho jedálnička môžete zaradiť obľúbené potraviny odporúčané pri prechladnutí, napríklad cesnak, zázvor, vývar alebo citrusové plody. V neposlednom rade pomáha aj nesmrteľný cibuľový odvar s medom.
Ak nič z uvedeného nesedí, konzultujte podivný pocit v hrdle so svojím lekárom
Keď vás hrča v hrdle bolí, postupne sa zhoršuje a nič z vyššie uvedeného vám nepomáha, zbystrite pozornosť a navštívte lekára.
Produkty spomenuté v článku:
Stručne povedané, pocit hrče v krku je veľmi nepríjemný a obťažujúci, ale zvyčajne nemá vážny základ a dá sa ľahko vyriešiť. Veľmi často pomáha upokojiť psychiku, uvoľniť sa a dobre si oddýchnuť.