Prvý trimester: Čomu sa vyhnúť, čo jesť a ako zvládnuť toto obdobie

Prvý trimester tehotenstva je najzraniteľnejšou a najdôležitejšou fázou, kedy v tele ženy prebiehajú mnohé zásadné zmeny. Počas týchto prvých troch mesiacov sa vyvíjajú základy všetkých orgánových systémov dieťaťa, zatiaľ čo telo matky prechádza hormonálnou búrkou, ktorá sa nezaobíde bez viditeľných príznakov. V tomto článku sa dozviete, ako dlho trvá prvý trimester, čomu sa v prvom trimestri vyhnúť a aké riziká so sebou prvý trimester prináša. Na záver sa môžete tešiť na praktické tipy, ako sa popasovať s jednou z najčastejších nepríjemností prvého trimestra.

prvni-trimestr

Obsah:

Čo je prvý trimester tehotenstva a ako dlho trvá?

Celé tehotenstvo trvá zvyčajne 40 týždňov (+- 2 týždne), teda približne 9 mesiacov, avšak pozor – 10 lunárnych mesiacov. Prvý trimester je jeho úvodná časť a začína sa počítať od prvého dňa poslednej menštruácie, teda ešte pred samotným oplodnením. Koniec prvého trimestra sa počíta k poslednému dňu 13. týždňa (teda 12+6 tt). Celé obdobie tak zodpovedá približne prvým 3 mesiacom.

V 1. trimestri tehotenstva dochádza k oplodneniu vajíčka, k jeho implantácii do maternicovej sliznice a počiatočnému vývoju embrya, kedy sa tvoria základy všetkých hlavných orgánových systémov. Maternica sa začína zväčšovať, aby sa rastúcemu embryu prispôsobila, embryo sa stáva plodom od začiatku 9. týždňa tehotenstva. Na konci prvého trimestra je už plod plne vyvinutý, a aj keď je stále veľmi maličký, svojim výzorom už pripomína človeka.

Zároveň je prvý trimester to najzraniteľnejšie obdobie celého vývoja. K spontánnemu potratu dochádza približne v 10–20 % potvrdených tehotenstiev a často ešte predtým, než žena vôbec zistí, že je tehotná. Riziko potratu výrazne klesá po uplynutí prvých 13 týždňov, keď končí prvý trimester.

Odporúčané produkty:

 

Čo sa deje s telom ženy v priebehu prvého trimestra?

V priebehu prvého trimestra dochádza v tele ženy k mnohým zásadným zmenám, ktoré sú reakciou na rastúce embryo (následne plod) a jeho potreby. Tieto zmeny pripravujú telo na ďalší priebeh tehotenstva a následný pôrod.

Hormonálne zmeny

Jednou z najvýznamnejších zmien je dramatický nárast tehotenských hormónov, najmä hormónu hCG (ľudského choriového gonadotropínu), ktorý je produkovaný placentou a pomáha udržiavať tehotenstvo. Ďalej sa zvyšujú hladiny progesterónu a estrogénu, ktoré podporujú rast maternice a udržanie jej sliznice, podieľajú sa na vývoji plodu a placenty alebo pripravujú mliečne žľazy na dojčenie. Tiež telo matky chystajú na nastávajúci pôrod, ale do tej doby bránia predčasným kontrakciám maternice.

tehotenske-brisko

Fyzické zmeny

  1. Únava a zvýšená potreba odpočinku a spánku: Únava v prvom trimestri je bežným príznakom, ktorý zažíva mnoho žien kvôli hormonálnym zmenám, hlavne kvôli zvýšeniu hladiny progesterónu. Telo intenzívne podporuje rast plodu, čo vyžaduje veľa energie.
  2. Nevoľnosť a zvracanie: Až 80 % tehotných žien zažíva „ranné“ nevoľnosti, ktoré sa však často vôbec neobjavujú iba ráno, ale počas celého dňa. Po prvom trimestri väčšinou samy ustupujú.
  3. Zmeny v prsiach: Prsia môžu byť citlivé, opuchnuté, oblasti okolo bradaviek (tzn. dvorce) môžu stmavnúť a môžu sa na nich zvýrazňovať žilné pletence. To všetko kvôli príprave mliečnych žliaz na dojčenie. 
  4. Častejšie močenie: Rastúca maternica začína tlačiť na močový mechúr a zároveň sa zvyšuje prietok krvi v malej panve. Oba tieto faktory môžu viesť k častejšiemu močeniu.
  5. Citlivejší čuch a nečakané chute: Mnoho žien si všíma, že sú citlivejšie na určité pachy a môžu mať zmenené chuťové preferencie, alebo dokonca averzie k určitým jedlám. Naopak po niektorých potravinách môžu ženy abnormálne túžiť, aj keď ich mimo tehotenstva nie sú schopné zjesť. Zriedkavosťou nie sú ani chute na nejedlé veci (tzv. pica syndróm) – napr. na hlinu, kriedu alebo mydlo. [1]
  6. Tráviace ťažkosti: Môže sa objaviť napríklad pálenie záhy, nepríjemné nadúvanie alebo zápcha.
  7. Nárast váhy: Váhový prírastok počas tehotenstva je veľmi individuálnou záležitosťou, avšak mierne začína už v období prvého trimestra.

cekame-miminko

Psychické zmeny

Hormonálne zmeny môžu tiež významne ovplyvňovať psychický stav ženy. Je bežné zažívať výkyvy nálad, podráždenosť, pocity úzkosti alebo naopak stavy nevysvetliteľnej eufórie. Iný stav so sebou prináša množstvo noviniek, a obzvlášť ak ide o prvé tehotenstvo, ženy ho obvykle intenzívne emocionálne prežívajú.

Najčastejšie obavy mamičiek v prvom trimestri

Lietanie v prvom trimestri tehotenstva

Lietanie v 1. trimestri tehotenstva je obvykle považované za bezpečné, a to vlastne až do 36. týždňa, pokiaľ však tehotenstvo prebieha fyziologicky, bez komplikácií a nie sú prítomné žiadne špecifické zdravotné problémy. Pred cestovaním akurát zvážte svoj zdravotný stav, počas letu sa môžu zhoršiť nevoľnosti alebo únava. Pri dlhších letoch sa odporúča v rámci možností pravidelne hýbať, keďže dlhá imobilizácia by mohla zvýšiť riziko tromboembolickej choroby.

Vo všeobecnosti nie je odporúčané lietať do príliš exotických destinácií, kde je vyššie riziko nákazy infekciou. Vždy majte so sebou po ruke tehotenskú preukážku a všetky lekárske správy pre prípad, že by ste počas cestovania potrebovali vyhľadať lekára. [2]

letani-v-tehotenstvi

Teplá vaňa v prvom trimestri

Horúca vaňa alebo vírivka – ďalšia často obávaná situácia v 1. trimestri tehotenstva. Niektoré štúdie tvrdia, že horúce vane môžu mať určitý podiel na vzniku vrodených vývojových chýb (hlavne neurálnej trubice), iné udávajú mieru závažnosti podľa teploty vody, ktorá zvyšuje aj teplotu tela, a podľa dĺžky kúpeľa, pretože s dlhšou dobou kúpania sa zvyšuje riziko prieniku infekcie k bábätku. 

Vo všeobecnosti by sa dalo kúpanie v horúcej vode zhrnúť tak, že všetkého veľa škodí. V bežne teplej vode (do 38 °C) po primeranú dobu sa vám ani vášmu bábätku s najväčšou pravdepodobnosťou nič nestane. Teplá vaňa v prvom trimestri sa teda môže stať obľúbenou relaxáciou budúcej mamičky.

vana-v-tehotenstvi

Káva v prvom trimestri

Ani káva v tehotenstve nie je zakázaná, je však vhodné jej konzumáciu obmedziť. A to kvôli obsahu kofeínu, ktorý môže pôsobiť na vývoj plodu – ide totiž o stimulant, ktorý preniká placentou a touto cestou môže ovplyvniť srdcovú frekvenciu a metabolizmus plodu. Väčšina zdravotníckych organizácií, vrátane Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a Amerického kongresu pôrodníkov a gynekológov (ACOG), odporúča, aby tehotné ženy obmedzili svoj denný príjem kofeínu na maximálne 200–300 mg denne, čo zodpovedá zhruba dvom šálkam kávy. [3]

Nadmerná konzumácia kofeínu môže byť spájaná so zvýšeným rizikom potratu a nízkej pôrodnej hmotnosti [4], rovnako môže narušiť spánok a spôsobiť telesný nepokoj. Ak sa kávy v tehotenstve v prvom trimestri odmietate vzdať, variantu môže predstavovať bez kofeínová verzia alebo bylinné čaje. Majte však na pamäti, že kofeín sa nenachádza len v káve, ale aj v ďalších nápojoch, ako sú niektoré čaje alebo energetické nápoje, a v niektorých potravinách, ako je čokoláda alebo orechy.

kava-v-tehotenstvi

Šport a plávanie v prvom trimestri

Tehotná žena môže s pokojnou mysľou pokračovať so športom v tehotenstve v prvom trimestri, ak naň bola už pred otehotnením zvyknutá. Samozrejme za predpokladu, že bude počúvať svoje telo, nebude sa snažiť dosiahnuť vrcholové výkony a nehrozí jej zranenie (napr. pri kontaktných športoch). Pohyb a pravidelná fyzická aktivita počas tehotenstva sú dokonca veľmi prospešné, pretože pomáhajú udržiavať zdravú hmotnosť, zlepšujú krvný obeh, posilňujú svaly a znižujú riziko niektorých komplikácií, ako je napríklad tehotenská cukrovka. Zároveň pripravujú telo na fyzickú záťaž spojenú s pôrodom, prispievajú k lepšej psychickej pohode a zlepšujú kvalitu spánku.

Odporúča sa, aby tepová frekvencia tehotnej ženy neprekročila 140 úderov za minútu, avšak to je dosť všeobecné tvrdenie. Dôležité je hlavne načúvať svojmu telu a prispôsobiť intenzitu cvičenia nárokom tehotenstva. Počas aktivity by žena mala byť schopná voľne konverzovať.

cviceni-v-tehotenstvi

Počas prvého trimestra môže tehotná žena bezpečne aj plávať, ak sa cíti dobre a nemá žiadne zdravotné komplikácie. Plávanie v prvom trimestri je skvelou formou fyzickej aktivity, ktorá pomáha udržiavať telo v kondícii, bez nadmerného zaťažovania kĺbov a chrbtice, čo je s pribúdajúcou hmotnosťou počas tehotenstva obzvlášť dôležité. Voda navyše poskytuje pocit nadľahčenia a môže uľaviť od tehotenských nevoľností alebo stresu. Je však dôležité, aby žena plávala v čistom a bezpečnom prostredí

Bolesť brucha v prvom trimestri však bežným príznakom rozhodne nie je ani pri fyzickej aktivite. Ak by sa objavila, je lepšie vyhľadať lekára.

Čomu sa vyvarovať v prvom trimestri

Alkohol, cigarety a drogy 

Tým sa počas tehotenstva vyhýbajte veľkým oblúkom. Alkohol môže spôsobiť závažné vrodené vady, mentálne postihnutie a poruchy rastu, známe ako fetálny alkoholový syndróm [5]. Fajčenie cigariet zvyšuje riziko potratu, predčasného pôrodu a nízkej pôrodnej hmotnosti, a navyše môže negatívne ovplyvniť vývoj pľúc a mozgu dieťaťa. Drogy môžu spôsobiť celú škálu problémov, od vrodených vád až po závislosť novorodenca na týchto látkach.

alkohol-v-tehotenstvi

Intenzívna fyzická námaha a zdvíhanie ťažkých vecí v prvom trimestri tehotenstva

Nadmierne ťažké aktivity môžu nepriaznivo pôsobiť na priebeh tehotenstva a zvýšiť riziko potratu alebo predčasného pôrodu. Pretože sa počas tehotenstva mení telesná mechanika a rovnováha, vzniká tiež vyššie riziko úrazov. Zároveň sa vyvíja nadmerný tlak na brušnú stenu a chrbticu, čo môže viesť k zvýšenému riziku prietrže a k bolestiam chrbta

Nedostatok spánku a stres

Pritom spánok v tehotenstve v prvom trimestri je taký dôležitý! Nedostatok spánku je však problémom všeobecne celej našej populácie.

V prvom trimestri únava prichádza často, čo je celkom bežné – telo ženy prechádza náročným energetickým stavom a radom zmien. Spánok pomáha telu regenerovať a obnovovať energiu potrebnú na vyrovnanie energetických nárokov a podporu rastu a vývoja plodu. Kvalitný spánok tiež podporuje imunitný systém, znižuje stres a prispieva k celkovému psychickému a fyzickému zdraviu. Naopak jeho nedostatok nielenže vedie k únave a podráždenosti, ale aj k zvýšenému riziku tehotenských komplikácií (napr. vysoký krvný tlak) a môže negatívne ovplyvniť pôrodný priebeh a zotavenie po pôrode.

zmuchlane-periny

TIP: Problematike nadmerného stresu sme venovali samostatný článok, v ktorom sa dozviete, aký môže mať stres vplyv na dieťa a ako s ním efektívne bojovať. Prečítať si môžete aj náš prehľadový článok o tom, ako sa vlastne na začiatku tehotenstva správať a čomu sa v 1. trimestri vyvarovať.

Čo jesť v prvom trimestri

Počas 1. trimestra tehotenstva sa odporúča konzumovať pestrú a vyváženú stravu, ktorá zahŕňa dostatok ovocia a zeleniny, obilnín (hlavne celozrnných), bielkovín, zdravých tukov a vlákniny. Zdravá strava v tehotenstve v 1. trimestri podporuje správny vývoj plodu a zabezpečuje tehotnej žene potrebnú energiu. Počas tehotenstva ale v žiadnom prípade neplatí slávna fráza „jesť za dvoch“, príjem tehotnej ženy by sa mal zvýšiť približne o len 300 kcal denne.

Nielen strava v tehotenstve v 1. trimestri je dôležitá, zásadný je tiež príjem vitamínov. Najviac by sa malo dbať na príjem kyseliny listovej, a to pokojne aj niekoľko mesiacov pred samotným počatím. Suplementácia kyseliny listovej v 1. trimestri sa významne podieľa na znižení rizika vrodených vád nervovej trubice. To ale nie je všetko! Aké ďalšie vitamíny pre tehotné sú dôležité, to si prečítajte v tomto článku

A čo nejesť v prvom trimestri a akým potravinám sa vyhnúť? Tehotná žena by mala obmedziť konzumáciu priemyselne spracovaných potravín a úplne sa vyhnúť surovým alebo nedostatočne tepelne upraveným jedlám, ktoré môžu predstavovať riziko infekcie.

co-jist-v-tehotenstvi

6 tipov na nevoľnosti alebo ako prežiť prvý trimester

Ako dlho trvá 1. trimester a kedy už skončí? Nebojte sa! Prečítajte si nasledujúce tipy, ktoré vám môžu pomôcť zmierniť nevoľnosti a priniesť úľavu, ktorú tak zúfalo hľadáte.

  • Jedzte menšie a častejšie porcie jedla: Udržiavanie mierne plného žalúdka môže znížiť nevoľnosti.
  • Raňajky sú základ: A to aj v prípade, že nie ste ranný typ. Po dlhšom období pôstu počas noci tehotným ženám veľmi pomáha, keď hneď ráno niečo zjedia – či už to bude na živiny bohaté viacchodové raňajky, alebo len pár piškótov z nočného stolíka. 
  • Vyhýbajte sa spúšťačom: Ak už viete, aké potraviny vám nerobia dobre, jednoducho sa im vyhnite. 
  • Dostatočne pite: Môžete vyskúšať malé dúšky vody počas celého dňa alebo siahnuť po ľadových kockách.
  • Zázrak menom zázvor: Zázvor je známy pre svoje schopnosti zmierniť nevoľnosti. Uvarte si zázvorový čaj, maškrťte zázvorové cukríky a lízatká alebo môžete vyskúšať doplnky stravy obsahujúce zázvor.
  • Vyskúšajte vitamín B6: Aj niektoré vitamíny počas tehotenstva v 1. trimestri môžu pomôcť – niektoré nové štúdie ukazujú, že vitamín B6 je jedným z nich [6].

Odporúčané produkty

 

Prvý trimester tehotenstva je časom plným zmien, kedy sa vaše telo prispôsobuje novému životu, ktorý sa v ňom vyvíja. Aj keď toto obdobie môže prinášať rôzne obavy a výzvy, správna starostlivosť o seba a dodržiavanie odporúčaní môže prispieť k hladkému priebehu tehotenstva. Majte na pamäti, že každé tehotenstvo je jedinečné a prístup, ktorý funguje pre jednu ženu, nemusí byť vždy vhodný pre inú. Počúvajte svoje telo, dôverujte svojim inštinktom a nebojte sa konzultovať svoje obavy s odborníkom. 

 

Zdroje:

[1] López LB, Ortega Soler CR, de Portela ML. La pica durante el embarazo: un trastorno frecuentemente subestimado [Pica during pregnancy: a frequently underestimated problem]. Arch Latinoam Nutr. 2004 Mar;54(1):17-24. Spanish. PMID: 15332352.

[2] Csorba R, Tsikouras P. Air travel during pregnancy. Hippokratia. 2017 Jan-Mar;21(1):62. PMID: 29904265; PMCID: PMC5997026.

[3] https://www.who.int/tools/elena/interventions/caffeine-pregnancy

 [4] https://www.nih.gov/news-events/news-releases/moderate-daily-caffeine-intake-during-pregnancy-may-lead-smaller-birth-size

 [5] Dejong K, Olyaei A, Lo JO. Alcohol Use in Pregnancy. Clin Obstet Gynecol. 2019 Mar;62(1):142-155. doi: 10.1097/GRF.0000000000000414. PMID: 30575614; PMCID: PMC7061927.

[6] Jayawardena R, Majeed S, Sooriyaarachchi P, Abeywarne U, Ranaweera P. The effects of pyridoxine (vitamin B6) supplementation in nausea and vomiting during pregnancy: a systematic review and meta-analysis. Arch Gynecol Obstet. 2023 Oct;308(4):1075-1084. doi: 10.1007/s00404-023-06925-w. Epub 2023 Jan 31. PMID: 36719452.

Skôr ako začnete s doplnkami výživy, poraďte sa so svojím lekárom. Všetky informácie uvedené v tomto článku slúžia len na vzdelávacie účely a nenahrádzajú lekársku diagnózu. Preto by sa nemali považovať za lekárske rady alebo odporúčanú liečbu.

Michaela Bachratá, lékařka a copywriterka
Písanie je jej srdcovou záležitosťou. Najčastejšie sa vďaka svojmu vzdelaniu v oblasti zdravotníctva venuje medicínskym témam, ale blízke sú jej aj lifestylové témy, ako je zdravý životný štýl, psychológia či materstvo a rodičovstvo. Je závislá na zbieraní kilometrov v bežeckých teniskách a rada medituje pri cvičení jogy.