Vaky pod očami sú opuchy alebo kožné vačky, ktoré sa objavujú pod dolnými viečkami. Príčin je mnoho a hoci ide o pomerne bežný estetický problém, existuje množstvo metód, ako ho riešiť. Takže čo pomáha na opuchy pod očami a ako vaky pod očami odstrániť? V akých prípadoch naznačujú vačky pod očami ochorenie a ako spolu súvisia opuchy pod očami a obličky? Na všetky tieto otázky máme pre vás odpovede!
Obsah
- Vaky pod očami: Príčiny
- Ako sa zbaviť vakov pod očami
- Domáce metódy a rady, ako na vaky pod očami
- Neinvazívne odstránenie vačkov pod očami ponúka kozmetika
- Estetické ošetrenie
- Kedy vyhľadať lekára?
Vaky pod očami: Príčiny
Pokožka v oblasti očí je veľmi tenká a jemná, takže akákoľvek zmena je takmer okamžite viditeľná. Vačky pod očami často vznikajú kvôli starnutiu a oslabeniu tkaniva okolo očí. Môže tiež dochádzať k lokálnemu zadržiavaniu tekutín, ktoré sa v oblasti pod očami hromadia a spôsobujú tak ich opuchnutý vzhľad. Ďalším faktorom vakov pod očami môže byť presun a následné hromadenie tukového tkaniva z oblasti oka pod spodné viečko.
Okrem veku a starnutia existujú aj ďalšie príčiny vačkov pod očami:
- Genetika: Dedičné faktory môžu ovplyvniť štruktúru pleti a krvné cievy, čo môže prispieť k tvorbe tmavých kruhov a vakov.
- Nedostatok spánku a chronická únava: Kvalita spánku má zásadný vplyv na vzhľad pleti a jeho nedostatok môže spôsobiť, že pokožka pod očami pôsobí povädlo, opuchnuto a bledo.
- Zadržiavanie tekutín: Nadmerná konzumácia soli alebo hormonálne zmeny môžu viesť k zadržiavaniu vody, čo spôsobuje opuchy a vodnaté vačky pod očami.
- Alkohol a fajčenie: Tieto zvyky môžu prispieť k rýchlejšiemu starnutiu pleti a zvýšenej tvorbe tmavých kruhov a vakov pod očami. Alkohol navyše dehydratuje a nikotín vyčerpáva organizmus o vitamín C.
- Nadmerná expozícia slnku: UV žiarenie môže poškodiť kolagén a elastín v pleti, čo vedie k jej strate elasticity a pevnosti a prispieva k tvorbe jemných vrások v okolí očí. V dôsledku prílišného slnenia môže dochádzať k hyperpigmentácii, čo zvýrazní nielen vačky pod očami, ale aj tmavé kruhy.
- Alergie a ekzémy: Reakcie na alergény môžu spôsobiť zápal a zadržiavanie tekutín v oblasti očí, čo vedie k opuchnutým vačkom pod očami, začervenaniu a hyperpigmentácii.
Ako sa zbaviť vakov pod očami
Čo na vaky pod očami platí? Najlepšie, čo môžete pre kvalitu svojej pleti urobiť a ako sa zbaviť vačkov pod očami, je starať sa o ňu primárne zvnútra. To znamená v prvom rade sa zamerať na kvalitný jedálniček bohatý na vitamíny a minerály, hlavne na vitamín C a vitamín E, ktoré môžu pomôcť spevniť pleť a zlepšiť jej kvalitu a vzhľad. Ak v oblasti zdravého stravovania tápate, prečítajte si náš článok o potravinovej pyramíde.
Doprajte telu tiež potraviny bohaté na kolagén. To je proteín, ktorý zabezpečuje správnu štruktúru a pevnosť pokožky, kostí a spojivových tkanív. Príkladom takejto potraviny je silný hovädzí alebo kurací vývar, pri ktorého varení sa kolagén uvoľňuje z varených kostí a kĺbov. Pretože si vývar pravdepodobne nedoprajete každý deň, alternatívou môže byť kolagén vo forme doplnku stravy, ktorý vám zabezpečí potrebnú dávku tohto proteínu každý deň.
💡 TIP: Na trhu je kolagénov mnoho a vybrať ten správny nie je jednoduché. Prečítajte si, ako a podľa čoho vyberať ten najlepší!
Keďže niekedy môžu byť vaky pod očami spôsobené anémiou, ktorá sa nemusí prejaviť inak, môžu pomôcť potraviny bohaté na železo, ako je červené mäso, morské plody, fazuľa alebo listová zelenina. Aj tu môžete siahnuť po kvalitnom doplnku stravy so železom, aby ste si zabezpečili dostatočný príjem tohto minerálu. Železo je vhodné kombinovať s vitamínom C, čo náš doplnok stravy zabezpečí za vás, pretože ho už obsahuje. Dôvod je prostý – pomocou vitamínu C sa výrazne zvyšuje vstrebateľnosť železa. [1]
Doprajte telu poriadnu dávku hydratácie, a to najmä čistej vody. Naopak je vhodné obmedziť soľ, aby sa predišlo nadmernému zadržiavaniu tekutín, a vyhýbať sa alkoholu a fajčeniu, teda zlozvykom, ktoré prispievajú k rýchlejšiemu starnutiu pleti a vakom pod očami rozhodne neprospievajú.
V neposlednom rade dostatočne spite, kvalitný spánok totiž pomáha (nielen) regenerácii pleti. Môžete tiež skúsiť si pri spánku podložiť hlavu ďalším vankúšom – zvýšená poloha hlavy zabráni hromadeniu tekutín a podporí ich odtok z oblasti tváre, čím zamedzí tvorbe opuchov.
💡 TIP: Ak máte so spánkom problémy a večer nemôžete „zaspať“, prečítajte si náš článok Ako rýchlo zaspať? 10 tipov pre lepší spánok!
Domáce metódy a rady, ako na vaky pod očami
Rady na vačky pod očami radia chladiť, chladiť a chladiť. Aplikácia studených obkladov na túto citlivú oblasť môže napomôcť zúženiu krvných ciev a lokálnemu zmierneniu opuchu. Okrem klasiky vo forme studenej handričky alebo kociek ľadu môžete využiť aj ďalšie predmety, ktoré iste máte doma – ochladiť v chladničke kovovú lyžičku, plátky šalátovej uhorky alebo sáčok mrazenej zeleniny.
Chladivý efekt vám (možno) prekvapivo poskytnú aj už vylúhované a takisto vychladené čajové sáčky. A ako na vačky pod očami pôsobia? Čaj totiž obsahuje nielen kofeín a antioxidanty, ktoré podporujú krvný obeh a zužujú cievy, ale tiež môžu mať protizápalové účinky – najmä zelený čaj. [2]
Neinvazívne odstránenie vačkov pod očami ponúka kozmetika
Očný krém
Citlivá oblasť okolo očí vyžaduje špeciálnu starostlivosť. Vyberte si preto očný krém, ideálne s obsahom kyseliny hyalurónovej, kofeínu alebo retinolu. Kofeín podporuje krvný obeh, kyselina hyalurónová je známa pre svoje hydratačné a vyhladzujúce schopnosti. Retinol je forma vitamínu A, ktorá stimuluje obnovu buniek a produkciu kolagénu. Pomáha tak v dlhodobom horizonte spevniť pokožku a zlepšiť jej textúru, čo môže redukovať výskyt jemných vrások. Nižšie koncentrácie retinolu nájdete vo voľnopredajných produktoch, silnejšie prípravky sú dostupné na predpis od dermatológa. A pozor – ak ste tehotná alebo dojčíte, retinolovým krémom sa v tomto období vyhýbajte. [3]
Chráňte svoju pleť pred slnkom…
...a používajte každý deň krém s ochranným slnečným faktorom (SPF – sun protection factor). Tieto krémy sú dôležité nielen pre prevenciu poškodenia pokožky UV žiarením, ale aj pre ochranu citlivej oblasti okolo očí, čo môže pomôcť predchádzať vzniku tmavých kruhov, vakov i vrások a celkovo udržať zdravší vzhľad pokožky. Mimo iného používanie krémov s SPF úzko súvisí aj s prevenciou rakoviny kože (melanómu).
Estetické ošetrenie
Dermatológ alebo estetický lekár vám môže odporučiť špecializované kozmetické procedúry alebo lekárske zákroky, ktoré vám pomôžu k trvalejšiemu odstráneniu vačkov pod očami.
Možností je veľa:
- Výplne kyselinou hyalurónovou (dermálne výplne): Kyselina hyalurónová aplikovaná do oblasti pod očami vyplní „povädnutú“ oblasť a celkovo vyhladí prechod medzi očami a lícami.
- Botox: Uvoľní svaly, čím zjemní vrásky a zníži viditeľnosť opuchov.
- Laserová terapia: Stimuluje tvorbu kolagénu, spevňuje pokožku a zlepšuje jej textúru. Tiež pomáha s lokálnou hyperpigmentáciou.
- Chemický peeling: Odstráni povrchové vrstvy pokožky, čo podporí regeneráciu a zlepší textúru a tón pleti, rovnako pomáha redukovať hyperpigmentácie.
- Mikroihličkovanie (microneedling): Pomocou malých ihličiek sa stimuluje tvorba kolagénu a elastínu, čo vedie k spevneniu pokožky.
- Blefaroplastika (plastika očných viečok): Operácia očných viečok vás môže definitívne zbaviť vakov pod (aj nad) očami. Pri tomto chirurgickom zákroku sa odstraňuje nadbytočná koža a tuk.
Kedy vyhľadať lekára?
Ak na vaky pod očami nepomáhajú domáce metódy ani zmena životného štýlu, vznikli náhle, sú výrazne asymetrické alebo sú sprevádzané ďalšími zdravotnými príznakmi, ako sú bolesti hlavy, problémy so zrakom, lokálne začervenanie alebo ťažkosti s dýchaním, neváhajte a konzultujte svoj problém s odborníkom. Dlhodobé opuchy pod očami môžu naznačovať napríklad problémy s obličkami. Lekár vám pomôže nájsť vhodné riešenie aj v situácii, ak sú vaky pod očami dlhodobé a znepríjemňujú vám každodenné fungovanie.
Vaky pod očami môžu byť spôsobené rôznymi faktormi, ako sú starnutie, genetika, nedostatok spánku, dehydratácia alebo nezdravá strava. K opuchom v oblasti očí prispieva tiež nadmerný príjem soli, alergie či fajčenie. Prvým krokom, ako na vačky pod očami, je zdravý životný štýl, rýchlu úľavu prinášajú studené obklady. Z dlhodobého hľadiska sa oplatí vybrať vhodný očný krém s kyselinou hyalurónovou, kofeínom či retinolom, a ak je problém výraznejší, obťažujúci alebo pretrvávajúci, môže pomôcť estetický lekár, ktorý odporučí konkrétne procedúry alebo zákroky na odstránenie vakov pod očami.
Zdroje:
[1] Lynch SR, Cook JD. Interaction of vitamin C and iron. Ann N Y Acad Sci. 1980;355:32-44. doi: 10.1111/j.1749-6632.1980.tb21325.x. PMID: 6940487
[2] Musial C, Kuban-Jankowska A, Gorska-Ponikowska M. Beneficial Properties of Green Tea Catechins. Int J Mol Sci. 2020 Mar 4;21(5):1744. doi: 10.3390/ijms21051744. PMID: 32143309; PMCID: PMC7084675.
[3] https://www.aocd.org/page/Retinoidstopical?&hhsearchterms=%22retinol%22
Skôr ako začnete s doplnkami výživy, poraďte sa so svojím lekárom. Všetky informácie uvedené v tomto článku slúžia len na vzdelávacie účely a nenahrádzajú lekársku diagnózu. Preto by sa nemali považovať za lekárske rady alebo odporúčanú liečbu.