Vysadenie antikoncepcie je pre mnoho žien strašiakom, pretože tušia, že ich telo čakajú veľké zmeny. Čo sa stane s mojou postavou? Aká bude prvá menštruácia po vysadení antikoncepcie? A čo to urobí s mojou psychikou? Na všetky tieto otázky odpovieme na nasledujúcich riadkoch a navyše poradíme, ako vyrovnať hormóny po vysadení antikoncepcie.
Obsah
- Ako vlastne funguje hormonálna antikoncepcia?
- Aká bude vaša menštruácia po vysadení antikoncepcie?
- Vysadenie antikoncepcie v perimenopauze a menopauze
- Vedľajšie účinky vysadenia antikoncepcie bývajú nepríjemné
- Ako vysadiť antikoncepciu?
- Ako dlho pôsobí antikoncepcia po vysadení?
- Ako vyrovnať hormóny po vysadení antikoncepcie?
Ako vlastne funguje hormonálna antikoncepcia?
Hormonálna antikoncepcia je metóda prevencie tehotenstva, ktorá využíva syntetické hormóny, aby zabránila oplodneniu a uhniezdeniu vajíčka. Na začiatok je potrebné spomenúť, že existujú rôzne formy hormonálnej antikoncepcie. Môžete užívať tabletky, existujú však aj možnosti, ktoré menej zaťažujú tráviaci trakt, ako napríklad vnútromaternicové telieska, vaginálne krúžky alebo náplasti.
Ďalej sa jednotlivé druhy antikoncepcie líšia obsiahnutými hormónmi. Veľmi rozšírené sú kombinované tabletky, ktoré obsahujú estrogény aj gestagény (skupina ženských pohlavných hormónov, z ktorých najvýznamnejší je progesterón). K dispozícii je však aj čisto gestagénna antikoncepcia, ktorá je vhodná napríklad pre ženy so zvýšeným rizikom trombózy.
Aby hormonálna antikoncepcia zabránila nechcenému otehotneniu, funguje hneď na niekoľkých úrovniach:
- Hlavným mechanizmom je potlačenie ovulácie. To je možné dosiahnuť tak, že estrogén potláča uvoľňovanie folikulostimulačného hormónu (FSH), čo zabraňuje vývoju dominantného folikulu vo vaječníku. Progestín (syntetická forma hormónu progesterónu) zase potláča uvoľňovanie luteinizačného hormónu (LH), a tým aj ovuláciu – vaječníky neuvoľnia vajíčko, ktoré by mohlo byť oplodnené.
- Progestín v hormonálnej antikoncepcii navyše prispieva k zahusteniu hlienu v krčku maternice, čím bráni spermiám preniknúť do maternice a oplodniť vajíčko. Okrem toho tiež mení štruktúru maternicovej sliznice, čo komplikuje uhniezdenie vajíčka, ak by predsa len došlo k jeho uvoľneniu a oplodneniu.
Aká bude vaša menštruácia po vysadení antikoncepcie?
Hormóny v antikoncepcii ovplyvňujú prirodzené hormonálne procesy v tele ženy a pôsobia aj na samotnú menštruáciu, ako z hľadiska načasovania, tak intenzity.
Krvácanie je plne závislé na užívaní antikoncepcie. Dochádza k nemu vždy, keď je prísun hormónov prerušený, teda počas týždennej pauzy (alebo obdobia bez aktívnych tabletiek) v cykle užívania kombinovanej orálnej antikoncepcie alebo iných hormonálnych metód. Spustí sa v dôsledku poklesu hladiny hormónov (estrogénov a progestínov), ktorý telo vníma ako signál na odvrhnutie maternicovej sliznice. Toto krvácanie teda v podstate nie je pravá menštruácia, pretože ovulácia je hormonálnou antikoncepciou potlačená [1].
Pri užívaní kombinovaných antikoncepčných tabletiek býva navyše cyklus vďaka pôsobeniu estrogénu slabší. To môže znížiť menštruačnú bolesť, intenzitu krvácania a zmierniť niektoré menštruačné symptómy [2]. S tým súvisí aj zníženie rizika vzniku anémie, ktorú môže spôsobiť práve silné menštruačné krvácanie [3].
Po vysadení hormonálnej antikoncepcie teda môže nastať niekoľko scenárov:
- Silnejšia menštruácia: Vzhľadom na to, že syntetické hormóny ovplyvňujú dĺžku krvácania a regulujú aj jeho intenzitu, je možné, že prirodzený cyklus pre vás bude nepríjemným prekvapením. Silná menštruácia po vysadení antikoncepcie nie je ničím výnimočným, hlavne ak vás tento problém trápil už pred nasadením hormónov.
- Nepravidelná menštruácia: Po vysadení antikoncepcie chvíľu trvá, kým sa vaše telo opäť vyrovná. Kvôli hormonálnym zmenám tak môžete zažívať krvácanie, ktoré vlastne nie je skutočnou menštruáciou. Na rozdiel od menštruácie, ktorá nastáva po ovulácii a je výsledkom prirodzeného cyklu uvoľňovania a zániku maternicovej sliznice, toto krvácanie nie je sprevádzané ovuláciou a je len dôsledkom náhleho poklesu hladiny hormónov [4].
- Špinenie po vysadení antikoncepcie: Než sa hladiny hormónov v tele úplne stabilizujú, môže to trvať pokojne aj niekoľko mesiacov. Počas tejto doby hladiny estrogénov a progestínov kolíšu, čo môže spôsobiť ľahké krvácanie alebo špinenie medzi menštruáciami.
- Oneskorenie menštruácie: Po vysadení antikoncepcie u niektorých žien dochádza k úplnému vynechaniu menštruácie. Hypotalamus a hypofýza môžu potrebovať viac času, než začnú opäť produkovať hormóny, ktoré stimulujú ovuláciu. Ak ste však problémy s chýbajúcou menštruáciou riešila už niekedy v minulosti, radšej sa poraďte so svojím lekárom – to, že sa menštruácia nedostaví po vysadení antikoncepcie, môže byť dané tým, že syntetické hormóny celú dobu spúšťali krvácanie umelo, ale neriešili reálnu príčinu toho, prečo nemenštruujete.
Vysadenie antikoncepcie v perimenopauze a menopauze
Ak ste sa rozhodla pre vysadenie antikoncepcie vo veku 40–50 rokov, počítajte s tým, že obnova cyklu môže byť problematickejšia. Telo postupne prechádza do menopauzy, čo je spojené s kolísaním hladín estrogénov a progesterónu. Kvôli tomu môžete mať po vysadení antikoncepcie nepravidelnú menštruáciu, prípadne sa môžu dostaviť symptómy perimenopauzy (prechodnej fázy), ako sú návaly tepla, nočné potenie, zmeny nálady, únava a nespavosť.
Plánujete-li vysadenie antikoncepcie v menopauze, vždy sa poraďte s lekárom. Ten posúdi, či ste skutočne v menopauze, alebo či stále existuje riziko tehotenstva. Pri užívaní hormonálnej antikoncepcie totiž môže byť obtiažne rozpoznať, či menopauza skutočne nastala.
Vedľajšie účinky vysadenia antikoncepcie bývajú nepríjemné
Vysadenie HA neovplyvní iba vašu menštruáciu. Hormóny totiž pôsobia na celé ženské telo, takže môžete zaznamenať zmeny v rôznych oblastiach:
- Priberanie či chudnutie po vysadení hormonálnej antikoncepcie: Akonáhle prerušíte prísun syntetických hormónov do tela, organizmus sa postupne začne vracať k prirodzenej hormonálnej rovnováhe. To môže ovplyvniť metabolizmus a spôsob, akým telo spracováva a ukladá tuky. Okrem toho telo často prestane toľko zadržiavať vodu, čo môže byť jednou z príčin chudnutia po vysadení hormonálnej antikoncepcie. Niektoré ženy navyše môžu zaznamenať zmeny v chuti do jedla – to tiež nepriamo pôsobí na telesnú hmotnosť. Svoju úlohu však zohrávajú aj faktory ako genetika, úroveň fyzickej aktivity, stravovacie návyky a základný zdravotný stav.
- Bolesť v podbrušku po vysadení antikoncepcie: Bolesť v podbrušku môže patriť k bežným symptómom ovulácie, ktoré sú však pri používaní hormonálnej antikoncepcie potlačené. Po vysadení antikoncepcie a obnovení ovulačných cyklov sa môže vrátiť. Táto bolesť je spôsobená uvoľnením vajíčka z vaječníka a môže byť pociťovaná na jednej alebo druhej strane podbruška, v závislosti na tom, ktorý vaječník ovuluje.
- Vysadenie antikoncepcie a zmeny nálady: Medzi vedľajšie účinky vysadenia antikoncepcie môže patriť aj zvýšená úzkosť, podráždenosť alebo dokonca depresia. Tieto zmeny bývajú dôsledkom fluktuácií hormónov, ktoré nastávajú, keď sa telo snaží obnoviť svoj prirodzený cyklus.
- Návrat akné: U žien, ktoré používali hormonálnu antikoncepciu na liečbu akné, môže po vysadení dôjsť k návratu alebo zhoršeniu akné. To je spôsobené obnovením normálnych hladín androgénov, ktoré môžu zvýšiť produkciu mazu, a tým aj tvorbu akné [5].
Ako vysadiť antikoncepciu?
Vysadenie antikoncepcie je vhodné najprv konzultovať s lekárom. Môže poradiť, ako sa pripraviť na vysadenie antikoncepcie, a navyše navrhne aj alternatívne metódy ochrany pred počatím, ak je to potrebné. To však neznamená, že vysadenie antikoncepcie bez lekára nie je možné. Ak ju užívate iba ako ochranu pred počatím, môžete ju prestať brať aj bez dohody so svojím gynekológom. Je však vhodné ho aspoň informovať. Bez pomoci lekára sa však nezaobídete, ak pomocou syntetických hormónov riešite nejaké zdravotné problémy alebo v prípade, že máte zavedené teliesko či implantát.
Kedy vysadiť antikoncepciu? Ako využívate akúkoľvek metódu hormonálnej antikoncepcie, vždy je vhodné pred vysadením dokončiť cyklus, aby sa minimalizovali hormonálne výkyvy. Vysadenie antikoncepcie v polovici balenia teda nie je práve dobrý nápad – rozbúri vám hormóny a vedľajšie účinky vysadenia antikoncepcie budú ešte horšie.
Ako dlho pôsobí antikoncepcia po vysadení?
Aj keď po vysadení antikoncepcie trvá niekoľko týždňov až mesiacov, kým sa hormonálne hladiny a menštruačný cyklus vrátia do normálneho stavu, neznamená to, že v tomto období nemôžete otehotnieť. Štúdie síce naznačujú, že plodnosť sa zvyčajne obnovuje do 3 mesiacov, pričom väčšina žien otehotnie do 2 rokov, ale k tehotenstvu môže dôjsť už počas prvého cyklu po vysadení antikoncepcie. Ak teda neplánujete tehotenstvo, je dôležité začať používať alternatívne metódy ochrany pred počatím ihneď po vysadení hormonálnej antikoncepcie.
Ako vyrovnať hormóny po vysadení antikoncepcie?
Vyrovnanie hormónov po vysadení antikoncepcie môže byť beh na dlhú trať. U niektorých žien sa menštruačný cyklus a hormonálna rovnováha vrátia k normálu počas niekoľkých týždňov, u iných to môže trvať niekoľko mesiacov. Preto je potrebné udržať si pozitívny prístup a zostať v pokoji. Ak sa počas tohto obdobia objavia neobvyklé príznaky, rozhodne neváhajte kontaktovať lekára.
Aby ste svoje telo čo najlepšie podporili, je vhodné zabezpečiť, aby malo k dispozícii dostatok vitamínov a minerálov. Zamerajte sa predovšetkým na vitamíny C a B. Z minerálov si potom sledujte dostatočný príjem horčíka a zinku. Vzhľadom na to, že krvácanie po vysadení antikoncepcie často býva intenzívnejšie, je dobré pravidelne dopĺňať aj železo, ktoré môže pomôcť znížiť riziko vzniku anémie.
So zrovnaním hormónov po vysadení antikoncepcie môžu pomôcť aj bylinky. Na liečbu menštruačných ťažkostí, ako sú dysmenorea (bolestivá menštruácia) a menorágia (silné menštruačné krvácanie), bol v ľudovej medicíne využívaný napríklad alchemilka. Obsahuje fenolické zlúčeniny, triesloviny a flavonoidy, ktoré prispievajú k jeho biologickým účinkom [6]. Ak ste hormonálnu antikoncepciu užívala orálne, môžete zaradiť aj doplnky stravy s pestrec mariánsky, ktorý podporuje zdravie pečene. Niektoré výskumy totiž naznačujú, že hormonálna antikoncepcia môže mať nepriaznivý vplyv na funkcie pečene. Štúdia vykonaná v Etiópii napríklad ukázala, že užívateľky hormonálnej antikoncepcie majú štatisticky významne vyššie hladiny pečeňových enzýmov, ako sú AST, ALT a GGT, v porovnaní s kontrolnou skupinou [7].
Odporúča sa tiež veľa piť a pravidelne športovať – nezáleží na tom, či zaradíte dlhé prechádzky, beh alebo plávanie, dôležité je vybrať si pohyb, ktorý vás bude baviť. Nezabúdajte tiež na kvalitný spánok – ako rýchlo zaspať, sme opísali v tomto článku.
Vysadenie hormonálnej antikoncepcie je proces, ktorý môže priniesť rad fyzických aj psychických zmien. Aj keď sa môže zdať náročný, s vhodnou prípravou a starostlivosťou o vlastné telo je možné tento prechod zvládnuť s čo najmenším diskomfortom. Naslúchajte svojmu telu, podporte ho zdravou stravou, športom či vitamínmi a v prípade komplikácií sa neváhajte obrátiť na svojho lekára.
Zdroje:
[1] Reifenstein, E., Pratt, T., Hartzell, K., & Shafer, W. (1965). Artificial menstrual cycles induced in ovulating women by monthly injection of progestogen-estrogen.. Fertility and sterility, 16 5, 652-62 . https://doi.org/10.1016/S0015-0282(16)35712-0.
[2] Cooper, M., & Boog, K. (2019). Non-contraceptive benefits of hormonal contraception. Practice Nursing. https://doi.org/10.12968/PNUR.2019.30.11.528.
[3] Bahamondes, L., Bahamondes, M., & Shulman, L. (2015). Non-contraceptive benefits of hormonal and intrauterine reversible contraceptive methods.. Human reproduction update, 21 5, 640-51 . https://doi.org/10.1093/humupd/dmv023.
[4] Martin, M. (2006). All vaginal bleeding after cessation of long-term oral contraceptive use may not be menstruation.. MedGenMed : Medscape general medicine, 8 2, 74 .
[5] Boog, K. (2021). Managing the side effects of contraception. Journal of Prescribing Practice. https://doi.org/10.12968/JPRP.2021.3.5.184.
[6] Takir, S., Sezgi, B., Süzgeç-Selçuk, S., Eroğlu-Özkan, E., Beukelman, K., Mat, A., & Uydeş-Doğan, B. (2014). Endothelium-dependent vasorelaxant effect of Alchemilla vulgaris methanol extract: a comparison with the aqueous extract in rat aorta. Natural Product Research, 28, 2182 - 2185. https://doi.org/10.1080/14786419.2014.926352.
[7] Chane, E., Wondifraw, H., Hadgu, R., & Fasil, A. (2023). Assessment of liver function tests of women taking hormonal contraceptives at University of Gondar comprehensive specialized hospital and Family Guidance Association of Gondar (FGAE), 2022; a comparative cross-sectional study. PLOS ONE, 18. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0289746.
Skôr ako začnete s doplnkami výživy, poraďte sa so svojím lekárom. Všetky informácie uvedené v tomto článku slúžia len na vzdelávacie účely a nenahrádzajú lekársku diagnózu. Preto by sa nemali považovať za lekárske rady alebo odporúčanú liečbu.